Сучасні газові котли. Як обрати і на що слід звернути увагу?

Не дивлячись на щорічне стрімке здорожчання блакитного палива в Україні, газові котли лишають найпродаванішими в нашій країні.  Вони зручні в експлуатації, їх роботу легко модулювати в залежності від ваших потреб,  мають високий показник безпеки. Ми радимо спочатку детально продумати майбутню систему опалення і визначитися яку роль в ній буде відігравати газовий котел. Ви плануєте лише обігрівати оселю газовим котлом, чи він повинен забезпечувати мешканців будинку безперебійно гарячою водою? У системі опалення газовий котел  буде використовуватись, як основне джерело чи планується встановлення електричного чи твердопаливного котла?

Консультації інженерів опалювальних систем в Україні: (068) 849-20-60, (099) 728-47-88

Котли газові бувають одно- (розраховані лише на опалення) і двухконтурними (опалення + ГВП), настінними та підлоговими, звичайними та конденсаційними.

Одноконтурні газові котли

Одноконтурні газові котли розраховані лише на опалення будинку, в них немає вбудованного теплообмінника для приготування гарячої води для господарських потреб. Для забезпечення гарячою водою мешканців, додатково встановлюють бойлер непрямого нагріву. Він представляє собою або емальований із чорної сталі, або із нержавіючої сталі резервуар і змійовиком (теплообмінником). Такий бойлер можна комплектувати додатково електричним теном, щоб у літній період мати необхідний об'єм гарячої води

Схема роботи одноконтурного газового котла з бойлером непрямого нагріву
Рис. 1. Схема роботи одноконтурного газового котла з бойлером непрямого нагріву

Двухконтурні газові котли

Ідеальний варіант для невеликих приміщень. Займають мало місця. Дуже важливо знати, що точки забору господарської гарячої води повинні знаходитися недалеко від місця розташування котла. Якщо розмістити котел занадто далеко від ванної кімнати (кухні / душової кімнати), то доводеться довго чекати, коли нагріта вода від вашого двоконтурного газового котла опинится у змішувачі. І якщо ви маєте велику родину, то треба зауважити на те, щоб одночасно не користувалися гарячою водою декілька чоловік, бо стандартний двоконтурний котел може забезпечити до 17 літрів на хвилину гарячої води. Цього досить лише для однієї точки забору.  Для великої родини і великих будинків радимо комбінувати котел з бойлером. І чим більші ваші потреби, тим більший об'єм бойлеру вам необхідно встановлювати.

Схема роботи двоконтурного газового котла
Рис. 2. Схема роботи двоконтурного газового котла

Підлогові газові котли

Основна відмінність у констукції підлогових газових котлів - теплообмінник. Він виготовлений із чавуну, а отже таких котел буде служити набато довше, аніж настінний. Зазавичай, для систем опалення обирають одноконтурні газові підлогові котли, бо вони більш ефективні. В літній період задля гарячого водопостачання використовують бойлер, або газовий проточний водонагрівач (газову колонку). Підлогові газові котли мають вищий показник ККД (до 93%), більш просту конструкцію, їх легше монтувати.

Сучасні підлогові газові котли працюють у низькотемпературних режимах - це означає, що температура котлової води безперервно регулюється у залежності від зовнішньої температури. У старих системах опалення водогрійні котли працюють з постійно високою температурою котлової води до 90 ºС.

Газовий підлоговий котел для роботи з пальником Buderus Logano G125 WS
Рис. 3. Газовий підлоговий котел для роботи з пальником
Buderus Logano G125 WS
Газовий підлоговий котел Vaillant atmoVIT VK INT
Рис. 4. Газовий підлоговий котел
Vaillant atmoVIT VK INT
із вбудованим атмосферним пальником

 

Ще на ринку представлені підлогові котли з вбудованим бойлером. Це така собі альтернатива із котла та окремо розташованого бойлера непрямого нагріву. Об'єм внутрішнього бойлера - від 100 л. По габаритним розмірам та на зовнішній вигляд такі котли нагадують холодильник

Viessmann Vitodens 222-F - підлоговий котле із вбудованим бойлером ГВП

Рис. 5. Viessmann Vitodens 222-F - підлоговий котле із вбудованим бойлером ГВП
A Теплообмінник
B Пальник
C Вбудований розширювальний бак
D Контролер управління котловим контуром
E Вбудований насос
F Ємнісний водонагрівач

Конденсаційні газові котли

ККД звичайного газового котлаКонденсаційні газові котли, на відміну від звичайних, використовують приховане тепло водяних парів. Їх коефіцієнт корисної дії перевищює 100%. Такий показникККД конденсаційний газовий котел досягається за рахунок того, що водяні пари не гублять разом із продуктами згоряння у трубу, а охолоджеються до низьких температур. Виникає конденсація цього пару. Це тепло повертається у систему опалення. Тобто коефіцієнт корисної дії конденсаційних котлів більший приблизно на 10%, ніж ККД звичайних конвекційних газових котлів.

Теплообмінник конденсаційного котла виконаний зі сплаву із нержавіючої сталі та симуліну. Такий сплав не боїться корозії, яка могла б виникнути через високу кислотність конденсату водяної пари.

 Із переваг конденсаційних газових котлів можна виділити наступні:

◉ Безпечний - має закриту камеру згоряння

◉ Використовує менше палива за конвекційний (приблизно до 35% за опалювальний сезон)

◉ Тихо працює

◉ Можливість установки каскадної системи

◉ Менший викид шкідливих речовин у навколишнє середовище

◉ Істотна економія на димовідвідних трубах

◉ Невеликі розміри та вага